Pósfai Mihály: Természetes laboratóriumok: a mágneses baktériumok

mtu

2013. november 4-én, hétfőn 10 órától a 2013-as Magyar Tudomány Ünnep hivatalos megnyitóján Pósfai Mihály akadémikus tart előadást a Pannon Egyetem aulájában Természetes laboratóriumok: a mágneses baktériumok címmel.

Az előadás az ünnepség megnyitójával együtt élőben is követhető az interneten, az MTA honlapján.

* * *

Sokféle élőlény képes mágneses érzékelésre: a Föld mágneses terének segítségével egyes állatok egyik kontinensről a másikra navigálnak, mások a csupán néhány centiméterrel távolabbi, de számukra kívánatosabb feltételeket biztosító iszapot keresik. Utóbbiak közé tartoznak a mágneses baktériumok, amelyek sejten belül vas-oxid- vagy vas-szulfid-kristályokat választanak ki, ezáltal maguk is úgy működnek, mint egy-egy iránytű. A biogén ásványképződés rengeteg tudományos kérdést vet fel: Hogyan működik a baktériumban a kristályképződés biológiai szabályozása? Miképpen befolyásolja a mágnességet a nanokristályok mérete, alakja, szerkezete? Mire lehetne használni a szigorúan szabályozott méretű, különleges alakú mágneses nanokristályokat? A mágneses baktériumok sejtjei természetes laboratóriumoknak tekinthetők, amelyekben mindezekre a kérdésekre választ keresünk. Az előadás ízelítőt ad eredményeinkből, többek között a mágnesség elektronholográfiás méréséről, a kristályképződés genetikai szabályozásáról, valamint a mágneses nanokristályok laboratóriumi, biomimetikus szintéziséről.

Címlap Hírek és események Hírek oktatóknak Pósfai Mihály: Természetes laboratóriumok: a mágneses baktériumok