Környezettudomány mesterképzés

ktmsc

Szak megnevezése: környezettudomány mesterszak (MSc)

Szakvezető: Prof. Dr. Padisák Judit egyetemi tanár

Tanulmányi ügyintéző: Siki Antalné (88) 624-314

A képzés célja

Olyan kutatók képzése, akik a természettudományok egyes ágainak ismeretanyagát és kutatási eszköztárát alkalmazva az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásait önállóan vizsgálni és értékelni tudják.

A képzés sajátosságai

Alapozásként (1. félév) alkalmazott matematikai, biológiai, kémiai és földtudományi tárgyakat tanulnak a hallgatók. A tudományos kommunikációs készség fejlesztésére és a szakdolgozati témaválasztásra külön figyelmet fordítunk. A szakmai törzsanyag (1-3. félév) jelentős részét a munkaerőpiacon jól hasznosítható anyagvizsgálati ismereteket és gyakorlatot nyújtó tárgyak alkotják, amelyeket nyári terepgyakorlat egészít ki. Ezután vagy a levegőkörnyezet, vagy a limnológia szakirányt választhatják a hallgatók (2-4. félév). Mindkét szakirányra jellemző, hogy a hallgatók az általuk választott témavezető irányítása mellett nagy óraszámban végeznek önálló kutatómunkát. A kutatói habitus kialakításának fontos része a tudományos diákköri munka és a szakon oktató tanszékek közösségi életében való aktív részvétel.

Szakirányok és specializációk

A levegőkörnyezet szakirányon végzők az egész világon értékesíthető tudást szereznek, hiszen a globális éghajlatváltozással vagy a levegőminőség változásaival kapcsolatos kutatások a következő évtizedek kiemelten fontos feladatai lesznek. A szakirányon végzők elhelyezkedhetnek a levegővizsgálattal vagy minősítéssel foglalkozó országos vagy regionális intézetekben, laboratóriumokban, hivatalok vagy vállalatok környezetvédelmi referenseként, vagy a levegőtisztaság-védelemben érdekelt vállalkozásoknál.

A limnológia szakirányon végzők alkalmasak a vizekkel kapcsolatos megfigyelési és kísérletes kutatások tervezésére, végrehajtására, a kapott adatok tudományos elemzésére. Az Európai Unió Víz Keretirányelve által előírt feladatok szükségessé teszik a limnológus szakemberek alkalmazását, ezért a szakirányon végzettek kutatóintézetekben, vízvizsgálattal foglalkozó környezetvédelmi laboratóriumokban és hivatalokban helyezkedhetnek el.

Elhelyezkedési lehetőségek

Környezetvédelmi, kutató-fejlesztő intézetekben és szakigazgatási szervekben (pl. környezetvédelmi hatóságok és laboratóriumok, természetvédelmi hivatalok, nemzeti parkok, akadémiai kutatóintézetek, a tisztiorvosi szolgálat, ipari üzemek, önkormányzatok). Továbbtanulás természettudományi doktori iskolákban.

Képzési formák a szakon

Nappali tagozatos, államilag finanszírozott, 4 féléves MSc mesterképzés magyar és angol nyelven
Nappali tagozatos, költségtérítéses, 4 féléves MSc mesterképzés

Környezettudományi szak bemeneti követelmények (doc)