Tudomány a kocsmában az Elsős napokon

TudKocs-2014.09.02 allA szeptember 2-án megrendezésre kerülő Tudomány a kocsmában programja és helyszínei

TudKocs-2014.09.02-GelencserDr. Gelencsér András: Globális éghajlatváltozás - mítosz vagy valóság?

Helyszín: Sport Pub Söröző, Mártírok útja 12.

Akkor most létezik globális felmelegedés, vagy mint annyi minden más, ez is egy óriási üzlet és átverés? Szeretni már régóta szeretnénk, de vajon tudjuk-e az időjárási folyamatokat érdemben befolyásolni? Ezekre a hiedelmeket és indulatokat gerjesztő alapkérdésekre keresi a választ az előadás.

TudKocs-2014.09.02 TothTóth László Richárd: Modell = valóság?

Helyszín: Alfa Biliárd Bár, Nyerges u. 6.

Néhány félévnyi egyetemi tanulmány után arra lehet figyelmes a hallgató, hogy mintha nem is a valósággal foglalkoznának a mérnökök, hanem egy idealizált világgal, ahol a testek alakja mozgás közben nem változik, ahol a reakciópartnerek tökéletesen keverednek, ahol az anyagok tulajdonságai „közelítőleg függetlenek” a hőmérséklettől.

Miért tesszük ezt? A mérnök dolga nem az lenne, hogy valós problémákat oldjon meg? A válasz természetesen igen, de… A valóság bonyolultságát meg kell törnünk a modellezés eszközeivel, majd reménykednünk kell abban, hogy a modell szerinti megoldás a valóságban is működik.

Ebben az előadásban a modellezés lehetőségeibe nyerhetünk bepillantást. Szó lesz a mérnöki (fehér doboz) és az adat alapú (fekete doboz) modellekről, előnyeikről, hátrányaikról, alkalmazásról. Szóba kerül a méréstechnika és a folyamatirányítás, illetve a tervezés, mint alkalmazási területek.

TudKocs-2014.09.02 GurinDr. Gurin Péter: Mi a meglepő a kvantummechanikában?

Mottó: "Részecske vagyok, vagy hullám, élek-e, vagy ez a hullám?"

Helyszín: Gesztenyés Sörkert, Ács u. 4

A kb. félórás felvezető előadásban a nevezetes kétréses kísérlet példáján igyekszem bemutatni, hogyan viselkednek a mikrovilág részecskéi -- mondjuk az elektronok --, összehasonlítva a klasszikus makroszkopikus részecskékkel illetve hullámokkal. Megpróbálok rávilágítani, mi a meglepő ebben a viselkedésben, mit jelent az, hogy a világ nemlokális, bizonyos értelemben nem determinisztikus, bizonyos értelemben viszont az.

Azután beszélgetés arról, amiről kedvünk tartja. Ajánlott témák:

$1·         Milyen is Schrödinger macskája?

$1·         Egyéb paradoxonok a kvantummechanikában. (Einstein-Podolsky-Rosen-paradoxon, Bell-egyenlőtlenségek)

$1·         Elvi kérdések. (Objektív-e a világ? Van-e világ megfigyelő nélkül, és ha igen, mennyi?)

$1·         Milyen jelentős eredményeket köszönhetünk a kvantummechanikának? (Félvezetők, szupravezetők, lézerek.)

$1·         Mi várhat ránk a jövőben? (Kvantumszámítógépek, kvantuminformatika.)

TudKocs-2014.09.02 SzaboSzabó Péter: Hogyan lett Einsteinből ezoterikus?

Helyszín: Hangulat, Kossuth utca 6.

A beszélgetés során megvitatjuk a tényeket és tévhiteket az alábbi témákkal kapcsolatban:

·         Hol ér véget a tudomány és hol kezdődik a mágia?

·         Homeopátia: hogyan került a szellem a palackba?

·         Mágnesek vonzásának bűvkörében

·         A gyógyító víz: alfa, béta, gamma,..., pi-víz.

·         Savak és lúgok harmóniája: mi a szervezet optimális pH-ja?

·         Hidegfúzió a garázsban.

TudKocs-2014.09.02 SomlaiDr. Somlai János: Földkérgi radioaktív izotópok a szépség, egészség és szerelem szolgálatában

Helyszín: Fricska Bisztró, Miklós u. 10.

"A huszadik századot az atomkor századának is hívták. Az évszázad kezdetére esik a tizenkilencedik század végén felfedezett röntgensugárzás, illetve a radioaktív anyagok alkalmazásának széleskörű elterjedése.

A huszadik évszázad alatt voltak szakaszok, amikor istenítették és voltak, amikor a pokolba kívánták a radioaktív anyagokat. Gondoljunk csak a kezdeti szakaszra, amikor az újonnan felfedezett röntgensugárzást, majd később a radioaktív anyagokat szinte korlátlanul használták az egészség megőrzésére, betegségek kezelésére. Sokan igyekeztek ezt a csodaszert, az akkor még az örök élet elixírjének hitt radioaktív anyagot beszerezni, használni, hogy egészségüket megőrizzék, szexuális képességeiket megsokszorozzák, életüket meghosszabbítsák.

Így forgalomba kerültek radioaktív arckrémek, és egyéb kozmetikai szerek, rádiumtartalmú fogkrémek, csokoládék, pékáruk, különböző roboráló szerek és nagy népszerűségnek örvendtek azok a berendezések, amelyekkel otthon bárki készíthetett magának radonos ivóvizet.

A tudomány fejlődésével, a tapasztalatok összegzésével később bebizonyosodott, hogy az ionizáló sugárzások nagy adagban súlyosan károsítják az egészséget. A kezdeti, és tudományosan nem megalapozott széleskörű felhasználás, sok ember egészségromlásához, esetenként halálához vezetett.

Ebben az anyagban áttekintjük a radioaktív anyagok széleskörű, többnyire meggondolatlan, és minden tudományos alapot nélkülöző, az emberek egészségének, fiatalságának, szépségének és nem kevésbé népszerű, szexuális képességének megőrzése, fokozása céljából történő alkalmazásait."

Csomai Zsuzsanna ügyintéző

Hallgatóknak Kari TDK Tudomány a kocsmában Tudomány a kocsmában az Elsős napokon