Tudomány a kocsmában - Tudomány az elméleten és kísérleten túl

TudKocs

Dr. Jedlovszky Pál (egyetemi tanár, Eszterházy Károly Főiskola, Eger)

Tudomány az elméleten és kísérleten túl
avagy
a szimulációk szerepe a kémiai kutatásokban

A természet megismerésének ősidők óta két fő módja létezik, nevezetesen az elméleti és a kísérleti tudományok. A kísérleti tudományok lényege a körülöttünk lévő valóság minél pontosabb megfigyelése, míg az elméleti tudományok ezen megfigyelt adathalmaz értelmezésére tesznek kísérletet. Az elméletek hitelességét az általuk tett sikeres jóslatok erősítik, a sikertelen jóslatok érvénytelenítik. A múlt század közepe, azaz a nagyteljesítményű számítógépek megjelenése óta egy harmadik, új megismerési mód is csatlakozott a két klasszikus módszer mellé, nevezetesen a számítógépes szimulációk módszere. A számítógépes szimulációk numerikus kísérleteknek is tekinthetők, melyekben a valóságot helyettesítő, alkalmasan választott modellrendszeren végzünk numerikus kísérleteket. A számítógépes szimulációk így a kísérletekkel szemben az elmélet, az elméletekkel szemben pedig a kísérlet szerepét tölthetik be. Anyagi rendszerek szimulációja során olyan részletes, atomi felbontású betekintést nyerhetünk a vizsgált rendszerünk háromdimenziós szerkezetébe és dinamikai tulajdonságaiba, melyeket egyetlen kísérleti módszer sem képes biztosítani. Ugyanakkor a szimuláció során használt modell érvényességét csak a valódi kísérleti adatokkal való összevetéssel igazolhatjuk.

Mire is jó, és mire nem ezek után a számítógépes szimuláció? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az előadás.

Időpont: 2014.október 2 (csütörtök) 17:30

Helyszín: Sport Pub

Plakát

Csomai Zsuzsanna ügyintéző